בעשור האחרון, חלה עלייה חדה בשכיחות האלימות בעולם המערבי, גם בקרב ילדים ובני נוער. מחקרים מצביעים על שכיחות גבוהה של אלימות מילולית ופיזית בקרב בני נוער. נמצא כי רוב המתבגרים היו חשופים לאלימות במהלך שנת הלימודים וכי כמעט חצי מהתלמידים דיווחו כי נקטו או חוו אלימות פיזית.

ניתן להגדיר את תופעת האלימות בדרכים שונות לדוגמא: התנהגות שיש בה כוונה לגרום נזק לאחר, הגדרה רחבה יותר – התנהגות מוחצנת שבמהלכה מופעל גירוי בלתי נעים ברמה המילולית או הפיזית כלפי האחר.

תופעת האלימות מוצגת במסגרת של שתי קטגוריות כלליות. האחת, קטגוריה של הפרעות התנהגות (Conduct Disorder) המוצגת כהפרעה הפוגעת בתפקוד החברתי, הלימודי והמקצועי. הגדרה זו חלה על מתבגר שלא הגיע לגיל 18 ושאינו עונה לקריטריונים של התנהגות אנטי חברתית. כדי שיוגדר כך על המתבגר להציג דפוס חוזר של התנהגות הפוגעת בזכויות בסיסיות או בנורמות התנהגות של האחר במשך 12 חודשים לפחות: איומים, תגרות, שימוש בכל נשק, אכזריות כלפי בני אדם אחרים או חיות, גניבה ופעילות מינית הנכפית על האחר.

הקטגוריה השנייה היא התנהגות מתנגדת (Oppositional Defiant Disorder).

זהו דפוס של התנהגות שלילית במשך לא פחות משישה חודשים, שבמהלכם מפגין הילד לפחות ארבע מתוך ההתנהגויות הבאות: אובדן שליטה, ויכוחים מתמשכים, התנגדות לשתף פעולה, הצקות כלפי האחר, האשמת אחרים, כעס ועוינות והתעסקות טורדנית בהתנהגותו של האחר. מרכיבים נוספים שמסגרת זו מתייחסת אליהם הם בעיות בתפקוד הלימודי והחברתי. 

הפרעות של תוקפנות ואלימות

נושאים לטיפול

שלח

שם מלא:

שדה חובה*

תודה רבה!

פנייתך התקבלה בהצלחה ואשוב אליך בהקדם האפשרי

טלפון:

שדה חובה*

הודעה:

שדה חובה*

ורדי עמיר

פסיכותרפיה לילדים, מתבגרים, מבוגרים והדרכת הורים.

 

קליניקה:

כתובת: הראשונים 10, מושב בני עטרות.

נייד: 050-6223860

מייל: vardiamir56@gmail.com

050-6223860