חרדה חברתית היא אחת ההפרעות הפסיכיאטריות השכיחות ביותר 12.1%. חרדה זו מאופיינת בפחד מסיטואציות חברתיות ו/או מביצוע פעילויות בפומבי החושפות את האדם לביקורת או לשיפוט של אחרים. החשש שמא ההתנהגות בסיטואציות חברתיות למיניהן תהיה מביישת או משפילה  גורם לעתים לחרדה, היכולה להתבטא ב: דופק מואץ, הסמקה, הזעה, רעד בגוף, רעד בקול ותחושת גמגום.

האדם החרד חברתית מכיר בכך שהפחד הוא מוגזם או אינו מציאותי, אולם ממשיך לחוות אותו. הוא מרבה להימנע ממצבים "מלחיצים" או חווה אותם בחרדה עזה ובמצוקה ניכרת. לבסוף, ההימנעות מסיטואציות כאלו והחרדה יוצרים פגיעה משמעותית בשגרת החיים, בתפקוד המקצועי או הלימודי, בפעילויות חברתיות או בקשרים חברתיים. אנשים הסובלים מחרדה חברתית חוששים בדרך כלל ממצבים כגון דיבור לפני קהל, הבעת דיעה בפומבי, אכילה או כתיבה בפומבי, שיחה עם אנשים בעלי סמכות, פגישות רומנטיות, עימותים, בקשת עזרה ואפילו ניהול שיחות חולין.

קיימת אבחנה בין חרדה חברתית כללית לחרדה חברתית ספציפית. חרדה חברתית כללית מתאפיינת בפחד ממגוון רב של סיטואציות חברתיות, בעוד חרדה חברתית ספציפית מוגבלת לפחד מסיטואציות ספציפיות (למשל לנאום לפני קהל).

 

חרדה חברתית מופיעה לרוב בילדות או בגיל ההתבגרות.

ילדים הלוקים בחרדה חברתית מאוימים מן הצורך לתקשר עם בני גילם. החשש של הילד הוא שמא יתנהג בצורה שתוביל ללעג כלפיו, או שמא יתגלו סימני החרדה שלו ויגררו לעג והשפלה. החשיפה לסיטואציות החברתיות מעוררת חרדה יכולה להתבטא בהתקפי אימה או בצורות שונות האופייניות לגילאים הצעירים - בכי, התקפי זעם, קיפאון, הצמדות, התכווצות או אי יכולת לשוחח במצבים חברתיים.

בהיעדר טיפול, נוצרת הפרעה כרונית עם מעט החלמה ספונטנית. הסובלים מחרדה חברתית מעריכים את איכות חייהם כנמוכה, מתקשים לממש את הפוטנציאל המקצועי שלהם, מדווחים על תחושת בדידות ומחשבות אובדניות .

חרדה חברתית

נושאים לטיפול

שלח

שם מלא:

שדה חובה*

תודה רבה!

פנייתך התקבלה בהצלחה ואשוב אליך בהקדם האפשרי

טלפון:

שדה חובה*

הודעה:

שדה חובה*

ורדי עמיר

פסיכותרפיה לילדים, מתבגרים, מבוגרים והדרכת הורים.

 

קליניקה:

כתובת: הראשונים 10, מושב בני עטרות.

נייד: 050-6223860

מייל: vardiamir56@gmail.com

050-6223860