הדרכת הורים היא מרכיב חשוב ומרכזי בטיפול בילדים. מחקרים רבים מצביעים על תרומתה של הדרכת הורים לשיפור יעילותו של הטיפול במגוון רחב של בעיות ובהן הפרעות קשב וריכוז, בעיות התנהגות, חרדה, כפייתיות, אכילה, הפרעות פוסט טראומטיות, דיכאון והפרעות במצב הרוח.

לעתים, אפשר לטפל בקשיים של ילדים באמצעות הדרכת הורים בלבד ולעיתים משולבת הדרכת הורים בטיפול בילד עצמו.

מרכיבים אופייניים להדרכת הורים:

פסיכו-הדרכה: במסגרת הפסיכו הדרכה ילמדו ההורים כיצד מוגדרת ההפרעה של ילדם ואת המינוח הפסיכולוגי והפסיכיאטרי המקובל לגביה. ידע זה יסייע להם להעלות מידע נוסף בעצמם ויבנה שפה משותפת בין ההורים למטפל או למטפלים עתידיים. ההורים יקבלו ידע על הטיפולים השונים המוצעים וילמדו למה לצפות בכל הנוגע להפרעה של הילד.

שילוב ההורים בטיפול כסוכני המטפל: אחרי יידוע ההורים בבעיה ובשיטת הטיפול ייעשה נסיון להפוך ההורה לסוכן של המטפל וליישם עם הילד את השיטות הנלמדות בפגישות הטיפוליות. גם כאשר הדרכת הורים היא המרכיב היחיד בטיפול ולא חלק מתוכנית הכוללת גם פגישות פרטניות עם הילד, מושם דגש על הקניית מיומנויות של מטפל קוגנטיבי התנהגותי להורה. עם המיומנויות הבולטות להדרכת הורים נמנים:

עיצוב התנהגות - ההורים לומדים כיצד לנהל מערכת של חיזוקים ועונשים באופן יעיל ועקבי וכיצד להביא את הילד לקשר בתודעתו בין המעשים שלו לבין החיזוק או העונש. הורים יתרגלו כלים כגון דרכים להגדלת מידת החיזוקים הניתנים בעבור התנהגות רצויה, פירוק משימות "גדולות" לצעדים קטנים המצזכים בחיזוקים, לבחירת עונשים יעילים ולגיטימיים ולשימוש בהם באופן עקבי.

יצירת שינויים קוגניטיביים: ההורים לומדים לזהות את המחשבות האוטומטיות הבלתי מסתגלות של ילדיהם. מיומנויות הנרכשות במהלך ההדרכה: מתן כותרת או תוויות לרגשות שליליים, טכניקות של הסחה והסטה של מוקד הקשב, יצירה ושינון עם משפטים חיוביים. בנוסף, ההורים לומדים טכניקות המכוונות להפחתת מתח וליצירת מצב גופני של הרפיה (נשימות סרעפתיות, הרפיית שרירים ודמיון מודרך).

זיהוי ושינוי עמדות הוריות שגויות או לא יעילות: הורים רבים מתחילים את תהליך ההדרכה בעוד הם אוחזים בדעות ובעמדות המקשות על תהליך השינוי. פרשנויות שגויות ביחס להתנגות הילדים, חששות ביחס ליכולותיהם, תחושות של חוסר אונים ושל חוסר מסוגלות הורית, אמונות לא נכונות לגבי תפקוד נורמלי של ילדים וציפיות בלתי מציאותיות - כל אלו יכולים להכשיל את ההדרכה/הטיפול. לכן, הדרכת הורים כמרכיב טיפולי מקדישה זמן לזיהוי קשיים כאלה וליצירת עמדות הוריות חדשות המגבירות את סיכויי ההצלחה של ההדרכה.

שיפור מיומנויות תקשורת הוריות: דפוסי תקשורת לא יעילים של הורים כוללים בין היתר חודרנות מוגזמת, ביטוי רגשי רב או מועט, אימפולסיביות, חוסר יעילות במתן הוראות, קושי בהקשבה או בהכלה ומסרים הוריים סותרים או בלתי עקביים. בהדרכה הורית מושם דגש על יכולות התקשורת של ההורים, זיהוי דפוסי התקשורת האופייני לכל הורה ואיתור מקומות ומצבים שדפוס זה בא לידי ביטוי  ופוגע ביעילות ההורית או בתפקוד הילדים, במטרה למציאת חלופות תקשורתיות הולמות ותרגולן.

הדרכת הורים

סוגי טיפול

שלח

שם מלא:

שדה חובה*

תודה רבה!

פנייתך התקבלה בהצלחה ואשוב אליך בהקדם האפשרי

טלפון:

שדה חובה*

הודעה:

שדה חובה*

ורדי עמיר

פסיכותרפיה לילדים, מתבגרים, מבוגרים והדרכת הורים.

 

קליניקה:

כתובת: הראשונים 10, מושב בני עטרות.

נייד: 050-6223860

מייל: vardiamir56@gmail.com

050-6223860