הפרעת קשב וריכוז בלוויית המרכיב של פעלתנות יתר (היפראקטיביות) או בלעדיו היא אחת מהפרעות הילדות הנפוצות ביותר. בנים לוקים בכך יותר מבנות ביחס של 1:3. יש להפריד בין בעיית התנועתיות והאימפולסיביות לבעיית הקשב, והערכה נעשית על פי התייחסות לכל אחד מהגורמים בנפרד.

פעלתנות יתר עשויה להתבטא באופנים רבים המשתנים מאדם לאדם והיכולים אף להשתנות אצל אותו אדם במהלך השנים. בכדי שילד או מבוגר יוגדר כבעל הפרעה מהסוג ההיפראקטיבי ו/או אימפולסיבי, צריכים להופיע לפחות שישה מתוך תשעת תסמינים אלה: חוסר מנוחה בידיים וברגליים או התפתלות במקום הישיבה, עזיבת הכיסא בזמן השיעור או במצבים אחרים שבהם הוא מצופה להישאר לשבת במקום, התרוצצות וטיפוס ללא הרף, קושי לעסוק בפעילות פנאי בשקט, נטייה לתנועה מרובה במקום, פטפטנות. ילד בעל מאפיינים אלה הוא חסר שקט ומנוחה יותר משאר הילדים. האימפולסיביות עשויה להתבטא ב"ירייה" של תשובות לפני השלמת השאלה, בקושי בהמתנה בתור ובהתפרצות לדברי אחרים או למעשיהם.

הקושי לשמור על קשב מפריע לילד /למבוגר להתמיד בטווח קשב סביר או למקד את הקשב במשימה מסוימת. השונות מאדם לאדם רבה, אך כדי להגדיר אדם כסובל מהפרעת קשב וריכוז מהטיפוס הלא קשוב עליו להפגין לפחות שישה מתוך תשעת תסמינים אלה: קושי להפנות תשומת לב לפרטים או ביצוע טעויות פזיזות בפעולות יום יומיות, קושי לשמור על קשב במטלות לימודיות או במשחק, קושי לשמור על קשב במהלך שיחה (לעיתים נדמה כי הם מתקשים להאזין כאשר מדברים אליהם ישירות), קושי לפעול על פי הוראות ולהשלים מטלות, קושי בארגון מטלות, הימנעות או רתיעה ממטלות הדורשות מאמץ מנטלי מתמשך, איבוד חפצים החיוניים למטלות או לפעילויות, מוסחות (הסחת דעת) ושכחנות.

מחקרים רבים מצאו כי למאפייני הפרעת קשב וריכוז יש השפעה שלילית על התפקוד בתחומים רבים, כגון תפקוד קוגניטיבי, אקדמי, רגשי וחברתי. להפרעה זו מתלוות לעתים הפרעות שינה, הפרעת התנהגות מרדנית, שימוש לרעה בחומרים פסיכואקטיביים, קשיי למידה וליקויי קריאה.

מחקרים מוכיחים כי ברוב המקרים הפרעת קשב וריכוז אינה עוברת עם הגיל וכי כ- 65% מהילדים המאובחנים בה ילקו בהפרעה זו כמבוגרים.  

קשב וריכוז

נושאים לטיפול

שלח

שם מלא:

שדה חובה*

תודה רבה!

פנייתך התקבלה בהצלחה ואשוב אליך בהקדם האפשרי

טלפון:

שדה חובה*

הודעה:

שדה חובה*

ורדי עמיר

פסיכותרפיה לילדים, מתבגרים, מבוגרים והדרכת הורים.

 

קליניקה:

כתובת: הראשונים 10, מושב בני עטרות.

נייד: 050-6223860

מייל: vardiamir56@gmail.com

050-6223860