חוויה של דחייה חברתית מתרחשת בעת אירועי פגיעה שונים הקורים במתכוון או שלא במתכוון בקרב בני הגיל, במערכת הבית ספרית ומחוצה לה ומלווים בדרך כלל במשקעים רגשיים קשים.

בספרות מדווח כי 10% מהילדים בכל כתה דחויים כרונית. 47% מהילדים נקלעים לארועים של :חרם, הצקות, התעלמות, נידוי , השפלות ופגיעות גופניות הגורמים להם לחויה של דחייה. 53% מהילדים לוקחים חלק בדחיית אחרים או צופים באירועי דחייה מן הצד ומושפעים מהם.

מחקרים העוסקים בהשלכות הדחייה על ההתפתחות המאוחרת מדווחים כי תלמידים החווים חוויות של דחייה חריפה וממושכת לאורך שנים, עלולים לסבול מהתופעות הבאות: נשירה מבית ספר, עבריינות, שוטטות, ירידה בדימוי עצמי, הפרעות רגשיות קשות וחוסר יכולת ליצור קשר משמעותי בבגרות.

עפ"י מחקרה של בינשטוק (2003) נמצא כי ילדים תקינים חברתית, בניגוד לדחויים כרונית, מסוגלים להתמודד עם דחייה קצרה יחסית, המתרחשת מידי פעם, גם אם היא חריפה יחסית (כמו בחרם חברתי), מדובר בילדים החווים בטווח הקצר חוויות רגשיות קשות, אך מצליחים , בטווח זמן בינוני, לפתח ולהשתמש באסטרטגיות יעילות להתמודדות.

חרם : מנגנון החרם מהווה נשק רב עצמה במאבק החברתי. אכזריותו של החרם נעוצה בכך שהוא נערך בהשתתפות קבוצת הגיל , חברי הכתה/ החוג/ השכבה/חברים לשעבר. הוא קורה ללא התראה, ללא סיבה, ללא שהקורבן ידע האם ומתי עתיד החרם להסתיים. בשנים האחרונות נוספו  לחרם הפסיבי  התקפות של אלימות וירטואלית לאורך כל שעות היום. עם עידן הפייבסוק והרשתות החברתיות החרם הופך למחניק וקטלני יותר עבור המוחרם, היות ולעיתים הוא ישולב בהתקפות החורגות ממסגרת הלימודים אל המרחב הפיזי של חייו האישיים של התלמיד(מחשב, פלאפון) ולאורך כל שעות היממה.

אלימות וירטואלית: האינטרנט והרשתות החברתיות תופסים מקום מרכזי יותר ויותר בחיי ילדים ונוער. בעולם הטכנולוגי המתפתח, בריונות אינה מוגבלת לזמן ומקום, אלא קיימת בכל שעות היממה דרך מכשירי הסלולר והאינטרנט, רשתות חברתיות, בלוגים, מיילים, ווטאפ, הודעות טקסט ועוד. אמצעים אלו מהוים אמצעי הפצה אדירים , להקנטות ולהשמצות למנהן. הילדים לא תמיד מבינים את עוצמות הפגיעות הטמונות באמצעים אלו,עד אשר מאוחר מידי.

דחייה חברתית

נושאים לטיפול

שלח

שם מלא:

שדה חובה*

תודה רבה!

פנייתך התקבלה בהצלחה ואשוב אליך בהקדם האפשרי

טלפון:

שדה חובה*

הודעה:

שדה חובה*

ורדי עמיר

פסיכותרפיה לילדים, מתבגרים, מבוגרים והדרכת הורים.

 

קליניקה:

כתובת: הראשונים 10, מושב בני עטרות.

נייד: 050-6223860

מייל: vardiamir56@gmail.com

050-6223860